Chociaż najważniejszą pracą, jaką przychodzi nam pisać na studiach jest ta dyplomowa, to jednak przez cały okres edukacji wyższej musimy zwykle pisać, co najmniej kilka dodatkowych prac zaliczeniowych. Pozwalają one ukończyć semestr czy zdobyć ocenę międzysemestralną. Oczywiście, prace magisterskie czy prace licencjackie znacznie różnią się swoim poziomem od zwykłej pracy zaliczeniowej. Mimo tego, mają one pewne cechy wspólne.
Praktycznie każda szkoła wyższa posiada jednakowe wytyczne, jeśli chodzi o pisanie prac zaliczeniowych i dyplomowych. Dotyczą one głównie wymogów technicznych Odpowiednia czcionka, czyli Times New Roman o rozmiarze 12 to jedna z ważniejszych kwestii. Poza tym, odgórnie narzuca się wielkość akapitów, interlinii, a często także ilość rozdziałów. Wszystko to sprawia, że prace zaliczeniowe i dyplomowe są bardziej czytelne. Jednak różnią się stopniem trudności.
Jedną z różnic, jeśli chodzi o pisanie prac dyplomowych i zaliczeniowych jest też kolejny etap. Zaliczeniowe kończą się jedynie oceną, a po napisaniu dyplomowej czeka nas obrona pracy. Egzamin na zakończenie studiów wymaga poruszenia tematyki nawiązującej do całych studiów a prace zaliczeniowe odnoszą się do jednego przedmiotu. Węższy zakres informacji i sprawia, że praca zaliczeniowa jest łatwiejsza i stanowi tylko przygotowanie do pisania pracy dyplomowej.
Uzyskując wyższe wykształcenie wiele osób dalej rozwija się naukowo. Pisząc prace doktoranckie dostosowujemy się do wszelkich wymogów technicznych, ale zawartość pracy musi być bardziej skomplikowana. Samodzielne badania, odkrycia to podstawa doktoratu. Oznacza to, że każda kolejna praca jest trudniejsza, ale przy tym bardziej samodzielna. Mniej korzystamy z literatury, a więcej z własnych badań. Przy pracy zaliczeniowej opieramy się jedynie na teorii.