Studenci studiów I stopnia na zakończenie tego etapu kształcenia przygotowują prace licencjackie. To jeden z elementów studiów, warunek ich ukończenia.
Bez tego nie otrzyma się dyplomu i tytułu zawodowego licencjata, co może być problemem w życiu zawodowym, ponieważ np. pracodawca wymaga przedstawienia dokumentu stwierdzającego posiadanie wyższego wykształcenia i od tego uzależnia przedłużenie umowy albo zawarcie umowy na czas nieoznaczony.
Inni pracownicy otrzymują warunek, że jeśli nie zdobędą wykształcenia, zostaną zwolnieni albo nie dostaną awansu. Jest to więc poważny powód, żeby jednak pisać prace licencjackie, podjąć ten wysiłek.
Tworzenie pracy licencjackiej nie jest jedynie wysiłkiem intelektualnym. To także spore wyzwanie organizacyjne. Osoby piszące prace licencjackie muszą zmagać się z wieloma problemami natury logistycznej, właśnie organizacyjnej:
W takich sytuacjach warto poprosić o pomoc ekspertów, którzy zajmują się doradzaniem, jak prace licencjackie powinny wyglądać, jak zacząć je pisać, jak zbierać materiały do nich. Doradcy dysponują także gotowymi materiałami, źródłami, które są bardzo pomocne w pisaniu, są wręcz niezbędne.