Prace licencjackie pisze się korzystając z różnego rodzaju materiałów źródłowych. Wykorzystanie tych materiałów źródłowych w pracy licencjackiej musi zostać zaznaczone w wykazie bibliograficznym, znajdującym się na końcu pracy licencjackiej.
W pracach licencjackich wykorzystujemy często fragmenty czyichś prac, publikacji, czy książek. Te fragmenty tekstów innych autorów, którymi posługujemy się w swojej pracy licencjackiej, nazywamy cytatami. Cytaty muszą być odpowiednio wyróżnione, aby nie budziło żadnych wątpliwości ich prawdziwe autorstwo. Stąd też konieczność stosowania przypisów pod każdym fragmentem tekstu, którego nie my jesteśmy autorami.
Na wykorzystanie w naszej pracy licencjackiej fragmentów cudzych tekstów zezwala nam tzw. prawo cytatu. Prawo to dopuszcza na cytowanie. Przez cytowanie rozumiemy urywki czyjegoś tekstu. Cytat w publikacji naukowej musi być wyraźnie wyróżniony, cytat niejawny bowiem w pracy naukowej uznawany jest za plagiat.
Niekażdy nawet jawny cytat jest dozwolony. Cytat musi spełniać szereg warunków, które określone są przez prawo. Pierwsza zasada mówi o tym, że cytat musi być rozpoznawalny. W tej zasadzie chodzi o to, że każdy, kto przeczyta dany fragment cytowanego tekstu nie będzie miał wątpliwości co do tego, kto jest autorem danego tekstu.
Z pierwszej zasady wynika w sposób naturalny zasada druga, która mówi o tym, że cytat powinien być wyraźnie oznaczony. Trzecia zasada z kolei mówi o tym, że każdy cytat powinien być uzasadniony celem, jak również pełnić funkcję pomocniczą.